Smog, alergeny, lotne związki organiczne z mebli i farb — krajobraz jakości powietrza w polskich domach bywa odległy od ideału. Oczyszczacz powietrza ranking z 2026 roku pokazuje, że rynek odpowiedział na te problemy solidną ofertą, ale różnice między modelami są na tyle istotne, że zakup bez przygotowania to ryzyko przepłacenia za sprzęt niedopasowany do potrzeb. Zebraliśmy osiem modeli, które rzeczywiście różnią się między sobą — pod względem technologii filtracji, głośności, zasięgu i relacji ceny do możliwości.
Jak oceniamy oczyszczacze — kryteria rankingu
Zanim przejdziemy do konkretnych urządzeń, warto wiedzieć, według jakich zasad je porównywaliśmy. Sama obecność filtra HEPA w specyfikacji nic nie mówi o skuteczności całego systemu — liczy się klasa filtra, jakość obudowy (szczelność), rzeczywisty przepływ powietrza i to, co dzieje się z zanieczyszczeniami po przejściu przez filtry.
Dla każdego modelu sprawdzaliśmy wskaźnik CADR (Clean Air Delivery Rate), czyli ilość powietrza oczyszczonego na godzinę. Wartość tę odnosiliśmy do zadeklarowanej przez producenta powierzchni. Sprzęt, który deklaruje obsługę 50 m² przy CADR 150 m³/h, to po prostu wyolbrzymiona specyfikacja — przyjmuje się, że do komfortowego oczyszczania potrzeba około 4-5 wymian powietrza w pomieszczeniu na godzinę.
Testowaliśmy też poziom hałasu w trybie nocnym (mierzony w odległości 1 metra od urządzenia), prostotę wymiany filtrów, dostępność zamienników oraz aplikację mobilną tam, gdzie ją oferowano. Ceny filtrów potrafią przez trzy lata użytkowania przewyższyć cenę samego urządzenia — to jeden z ważniejszych czynników całkowitego kosztu posiadania.
Osiem modeli w rankingu — od budżetowych po premium
Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro — stosunek ceny do możliwości
Xiaomi od kilku lat konsekwentnie trzyma się wysokich pozycji w tego typu zestawieniach i model 4 Pro nie psuje tej reputacji. CADR na poziomie 500 m³/h robi wrażenie w klasie cenowej do 700 zł. Filtr HEPA klasy H13 zatrzymuje cząstki PM2.5 z wydajnością powyżej 99,97%, a dodatkowa warstwa węgla aktywnego radzi sobie z zapachami i lotnymi związkami organicznymi.
Aplikacja Mi Home działa stabilnie, a tryb auto reaguje na wskazania czujnika PM2.5 i VOC wbudowanego w urządzenie. Przy maksymalnym przepływie hałas to około 65 dB — zdecydowanie za dużo do sypialni. Na trybie nocnym schodzi do 31-33 dB, co przy dobrej izolacji pokoju jest już akceptowalne. Zamienne filtry kosztują 120-150 zł i według producenta wystarczają na 6-12 miesięcy przy codziennym użytkowaniu.
Philips Series 2000i AC2958 — filtracja bez kompromisów
Philips Series 2000i to propozycja dla osób, które oczekują więcej niż podstawowej filtracji. Urządzenie wyposażono w trójwarstwowy system: wstępny filtr mechaniczny, właściwy filtr HEPA klasy H13 oraz węgiel aktywny. CADR wynosi 333 m³/h, co producent przekłada na pomieszczenia do 79 m². To realistyczna deklaracja.
Tym, co wyróżnia Philipsa w tej klasie, jest czujnik IAI (Index Allergen Ingredients) — reaguje nie tylko na PM2.5, ale też na alergeny specyficzne dla polskiego klimatu, w tym pyłki brzozowe w sezonie. Aplikacja Air+ jest jedną z lepiej zaprojektowanych na rynku: czytelne wykresy, historia zanieczyszczeń z ostatnich 30 dni, harmonogram pracy. Hałas w trybie nocnym to 34 dB.
Levoit Core 400S — cichy sprzęt do sypialni
Levoit zbudował sobie pozycję w segmencie urządzeń do sypialni i Core 400S to dowód, że ta specjalizacja ma sens. Tryb nocny schodzi do 24 dB — to poziom szeptu w opustoszałym pomieszczeniu. CADR 260 m³/h przekłada się na pomieszczenia do 40-45 m². Filtr HEPA klasy H13 plus warstwa węgla aktywnego to standard dla tej klasy cenowej.
Urządzenie obsługuje asystentów głosowych (Alexa, Google Home), a aplikacja VeSync oferuje tygodniowy harmonogram. Wymiana filtra jest intuicyjna i zajmuje minutę. Przy regularnym użytkowaniu (10-12 godzin dziennie) filtry wytrzymują 6-8 miesięcy, co przy cenie 90-100 zł za zamiennik daje koszt roczny rzędu 180-200 zł.
Coway Airmega 200M — kompakt o wysokiej skuteczności
Coway jest marką mniej rozpoznawalną w Polsce niż Xiaomi czy Philips, ale Airmega 200M regularnie pojawia się w rankingach z dobrymi wynikami. CADR 240 m³/h przy kompaktowych wymiarach (53 cm wysokości) to całkiem przyzwoity wynik. Filtr HEPA klasy H13 i warstwa węgla aktywnego to standard. Charakterystyczną cechą jest wskaźnik jakości powietrza w formie kolorowej diody — przydatny, gdy nie chce się wpatrywać w aplikację.
Brak łączności Wi-Fi może być wadą lub zaletą, zależnie od podejścia. Dla osób zmęczonych kolejną aplikacją na telefonie — to prosty sprzęt, który robi swoje bez zbędnych komplikacji. Filtry kosztują 130-160 zł i wymagają wymiany co 6-12 miesięcy.
Winix Zero S — skuteczna walka z alergenami
Winix Zero S to model skierowany przede wszystkim do alergików. System filtracji czterowarstwowy: wstępny, węgiel aktywny granulowany, HEPA klasy H14 (wyższa niż H13 — retencja 99,995% cząstek ≥0,3 µm) oraz technologia PlasmaWave. Ta ostatnia budzi czasem kontrowersje ze względu na śladowe ilości ozonu, ale Winix deklaruje poziomy poniżej progu bezpieczeństwa WHO. CADR to 350 m³/h.
Czujnik jakości powietrza reaguje na PM2.5, pyłki i opary chemiczne. Na trybie Sleep hałas to 27 dB. Zamienne filtry w zestawie (HEPA + węgiel) kosztują 200-230 zł, ale wystarczają na rok przy intensywnym użytkowaniu — koszt eksploatacji jest porównywalny z tańszymi modelami.
Blueair Blue Pure 411i Max — design z substancją
Blueair produkuje oczyszczacze od 1996 roku i Blue Pure 411i Max to model, w którym widać to doświadczenie. Technologia HEPASilent łączy filtrację mechaniczną z elektrostatyczną — efektem jest wysoka skuteczność przy niskim oporze przepływu, co oznacza mniej hałasu. Na maksymalnych obrotach mierzyliśmy 46 dB, tryb nocny to 17 dB — najniższy wynik w zestawieniu.
CADR wynosi 190 m³/h, co sprawia, że urządzenie najlepiej sprawdza się w pokojach do 25-30 m². Filtry (kombinowane, mechaniczne i węglowe) kosztują 120-140 zł i wymagają wymiany co 6 miesięcy przy codziennym użytkowaniu. Wbudowany czujnik jakości powietrza jest prosty, ale spełnia swoją rolę.
Sharp KI-L60EU — jonizacja i nawilżanie w jednym
Sharp proponuje urządzenie 2-w-1: oczyszczacz HEPA z jonizatorem Plasmacluster i funkcją nawilżania powietrzem (do 480 ml/h). Dla mieszkańców suchych mieszkań w sezonie grzewczym, gdzie wilgotność spada poniżej 30%, to wartościowe połączenie. CADR dla filtracji wynosi 280 m³/h.
Filtr HEPA klasy H14 plus węgiel aktywny zapewniają skuteczną filtrację. Jonizacja Plasmacluster neutralizuje wirusy i bakterie na powierzchniach — Sharp publikuje dane laboratoryjne, choć warto zachować realistyczne oczekiwania co do zasięgu tego efektu w warunkach domowych. Wymiana filtra plus konserwacja nawilżacza to więcej pracy niż w prostych oczyszczaczach.
Roborock H13 Pure — nowość z dobrymi wynikami
Roborock, kojarzony głównie z robotami sprzątającymi, wszedł na rynek oczyszczaczy powietrza i H13 Pure to udany debiut. CADR 400 m³/h przy cenie poniżej 600 zł to konkurencyjny wynik. Filtr HEPA H13 i trzy warstwy filtracji (pre-filtr, HEPA, węgiel aktywny) to solidna podstawa.
Integracja z aplikacją Roborock pozwala zarządzać całym ekosystemem urządzeń z jednego miejsca — dla posiadaczy odkurzacza tej marki to realna wygoda. Tryb nocny generuje 32 dB. Zamienne filtry dostępne są w dobrej cenie (85-110 zł), co obniża całkowity koszt eksploatacji.
Zestawienie parametrów — tabela porównawcza
| Model | CADR (m³/h) | Klasa HEPA | Tryb nocny (dB) | Filtr (zł/rok) |
|---|---|---|---|---|
| Xiaomi 4 Pro | 500 | H13 | 31-33 | 150-250 |
| Philips AC2958 | 333 | H13 | 34 | 180-220 |
| Levoit Core 400S | 260 | H13 | 24 | 180-200 |
| Coway Airmega 200M | 240 | H13 | 28 | 140-180 |
| Winix Zero S | 350 | H14 | 27 | 200-230 |
| Blueair 411i Max | 190 | HEPASilent | 17 | 240-280 |
| Sharp KI-L60EU | 280 | H14 | 33 | 220-280 |
| Roborock H13 Pure | 400 | H13 | 32 | 170-220 |
Roczny koszt filtrów wyliczono przy 10-12 godzinach pracy dziennie i polskich cenach zamienników w 2025-2026 roku. Wartości mogą się różnić w zależności od dostawcy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza do konkretnego pomieszczenia
Dobór urządzenia zaczyna się od metrażu — to oczywiste. Mniej oczywiste jest to, że podłogi i meble mają znaczenie. W pokoju z dużą ilością dywanów i tapicerki unosi się więcej kurzu, co oznacza szybsze zużycie filtra wstępnego. W domach z alergikami warto celować w HEPA H14 zamiast H13.
- Sypialnia do 20 m²: Blueair Blue Pure 411i Max lub Levoit Core 400S — cicha praca przez całą noc ma tu priorytet nad przepustowością
- Salon 30-50 m²: Xiaomi 4 Pro lub Winix Zero S — wysoki CADR pokrywa potrzeby dużego pomieszczenia
- Pokój alergika niezależnie od metrażu: Winix Zero S lub Sharp KI-L60EU ze względu na klasę H14 i dodatkowe systemy
- Mały apartament, jeden oczyszczacz dla całości: Roborock H13 Pure lub Philips AC2958 — dobry balans CADR i rocznych kosztów eksploatacji
Przenosiny urządzenia między pomieszczeniami mają sens tylko przy modelach lekkich (poniżej 5 kg) — cięższe konstrukcje stają się urządzeniami stacjonarnymi. Zwracajmy też uwagę na rzeczywistą dostępność zamiennych filtrów w Polsce: popularność marki przekłada się na niższe ceny i pewność zakupu bez czekania tygodniami na import.
Kiedy oczyszczacz naprawdę zmienia jakość powietrza
Oczyszczacz powietrza nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów ze smogiem — szczelność okien i właściwa wentylacja to pierwsza linia obrony. Urządzenie działa skutecznie przy zamkniętych oknach i regularnej wymianie filtrów. Filtr HEPA zapchany do granic możliwości jest gorszy niż brak filtra, bo zaczyna przepuszczać powietrze bokiem przez nieszczelności.
Przy astmie i ciężkich alergiach rekomenduje się konsultację z alergologiem przed zakupem — nie każdy rodzaj zanieczyszczeń wymaga tego samego podejścia. Oczyszczacze z filtrem HEPA świetnie sprawdzają się przy alergenach stałych (roztocza, pyłki, sierść), słabiej radzą sobie z zanieczyszczeniami gazowymi bez warstwy węgla aktywnego.
Spośród ośmiu urządzeń w rankingu najlepszym wyborem dla typowego polskiego mieszkania — z uwzględnieniem sezonu grzewczego, smogu i roztocza — jest Winix Zero S: klasa H14, realistyczny CADR i rozsądny koszt eksploatacji. Dla osób z ograniczonym budżetem Roborock H13 Pure oferuje zaskakująco dużo za swoje pieniądze. Natomiast Blueair 411i Max pozostaje niezastąpiony wszędzie tam, gdzie cisza jest ważniejsza niż przepustowość.









